Nie istnieje taki program tresury psa, który pozwoli wyeliminować problemy z jego zachowaniem w jeden dzień.
Ile powinny trwać sesje treningowe i jak je podzielić by uzyskać najlepsze efekty?
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest tresowanie psa przez 30 lub więcej minut dziennie, często nawet w trakcie jednej sesji treningowej. Taka opcja jest nieefektywna i pies często traci zainteresowanie treningiem i nie przyswaja tak dobrze informacji oraz nowych umiejętności.
W jakim kierunku musisz nastawić samego siebie?
Aby trening był skuteczny i motywował Twojego psa powinieneś podchodzić do niego z dobrym nastawieniem.
Zasada jednolitości
To także jedna z podstaw prawidłowej tresury psa. Szkolenie psa powinno być jasne i niezmienne – czyli jednolite.
Reguła 30 powtórzeń
Statystycy obliczyli, że pies potrzebuje około 30 powtórzeń aby zrozumieć daną komendę.
Instynkt poszukiwania przywódcy u twojego psa i jak go wykorzystać
Pies trafiając do Twojego domu kierując się instynktami od razu będzie starał się ustalić swoją pozycję w hierarchii. Instynkt psa mówi mu o tym, że stado powinno mieć przywódcę – tzw. „Samca Alfa”.
Jak pies postrzega ciebie i twoją rodzinę w kwestii ważności i szacunku?
Psy są rewelacyjnymi obserwatorami. Swoje zachowanie formują na podstawie wszelkich relacji i utrwaleń jakie zaobserwują. To, jak jesteśmy postrzegani w oczach psa zależy od tego jak reagujemy na określone okoliczności które zachodzą w relacjach pomiędzy nami a nim. Cóż nie jesteśmy w stanie oznajmić psu jaka jest jego pozycja w hierarchii, w takim razie trzeba mu to pokazać poprzez właściwe działania domowników.
Jaki jest podstawowy instynkt kierujący twoim psem?
Psy są potomkami wilków i ocaliły mnóstwo instynktów, z których najważniejsze to instynkt stadny i instynkt poszukiwania przywództwa. W wilczych stadach, w odróżnieniu do cywilizacji ludzkiej, nie ma dwóch identycznie równych jednostek – zawsze pewien osobnik jest ponad. Dzięki temu każdy zna swoją pozycję w stadzie.
Jak myśli Twój pies?
Priorytetową składową skutecznej tresury psa i nauki dyscypliny jest uzmysłowienie tego kim jest Twój pies, jak pojmuje świat, jak myśli, co steruje jego zachowaniem. Bez tej wiedzy nawet najskuteczniejsze techniki tresury nie zadziałają. Nawet bez stosowania konkretnych technik jeśli tylko przyswoisz sobie zasady działania psich instynktów i psychiki, to wówczas będziesz w stanie nawet samodzielnie wydedukować techniki rozwiązania wszystkich problemów ze swoim psem, ponieważ klucz to zrozumienie własnego psa!