Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Dekalog Trenera

Dekalog Trenera

Zanim dowiesz się jak wytresować własnego pupila zapoznaj się z 10 przykazaniami.

 1. Unikaj Agresji
  Podejdź odpowiednio do psychiki psa – krzyczenie, bicie ani zastraszanie nie pomoże, a sprawi na pewno że pies stanie się agresywny i zamiast słuchać Twoich komend będzie robił Ci na złość lub przestanie reagować na Twoje słowa. Tresura psa to także zmiana mentalności właściciela. Musisz przyjąć na tym etapie iż jest to żywa istota, która też żyje tak samo jak Ty i czuje, tyle że dla niej wszystko jest o wiele „prostsze”. Nie wymagaj od psa kreatywności w malowaniu obrazów – to się nigdy nie stanie. Odrzuć też wszystkie szkoły, które stosują przemoc, wymagają presji fizycznej na zwierzęciu. Do zwykłego przebywania pupila w domu nie jest wymagane „specjalne” szkolenie, o ile nie trzymamy w mieszkaniu niedźwiedzia czy tygrysa, co i tak w Polsce jest zakazane. Właściciel powinien najpierw wykształcić u psa poczucie ufności i chęć do wypełniania poleceń. Psa nie wolno straszyć, ani na niego krzyczeć.
 2. Utrzymuj kontakt z swoim ulubieńcem
  Staraj się mówić do swojego psa. Nawet jeśli nie rozumie Twoich słów, rozumie ton Twojego głosu. To w zupełności wystarcza.
 3. Unikaj sprzeczności
  Unikaj wprowadzania sprzecznych poleceń – rozkazu na siad i na waruj. Pamiętaj, że Twój pies w większości przypadków wybierze sobie „jednego” przewodnika stada w domu i głównie jego będzie słuchał i z nim będzie prowadził interakcję w życiu.
 4. Nie przekarmiaj psa
  Warto jest wprowadzić mu lekkie ograniczenia – przed szkoleniem pies powinien być głodny. Ponieważ instynkt poszukiwania pożywienia będzie nad nim górował, będzie można na niego wpłynąć np. karmą bądź… pasztetem. Psy uwielbiają pasztet.
 5. „Zrozum Psa”
  Staraj się zrozumieć psa – część rzeczy przyjdzie mu instynktownie do głowy – jeśli pies stoi przy drzwiach i patrzy na klamkę wiadomo, że chce wyjść na dwór. Jeśli podejdzie do Ciebie i zaczyna szczekać cofając się do tyłu, wiadomo, że chce żebyś poszedł za nim – takie proste gesty mogą zaoszczędzić Tobie dużo nerwów na psa, który akurat chce uratować Twoje perskie dywany przed jego potrzebami.
 6. Ucz dobrych nawyków
  Przykładowo gdy pies naciska na Ciebie podczas jedzenia, wskakuje przednimi łapami na krawędź stołu, zdejmij go na ziemię, nie krzycz, po prostu go ignoruj. Po pewnym czasie wyrobi się W nim nawyk, że przy stole nic nie dostanie. Istotne tojest szczególnie gdy do mieszkania przyprowadzisz gości i nie chcesz, aby pies piszczał, że chce zjeść kawałek ciasta, który jedzą wszyscy.
 7. Nie zmuszaj…
  Nigdy nie zmuszamy psa do wypełniania poleceń, których nie rozumie. Pamiętaj, Nie ucz psa na siłę, tym sposobem niewiele osiągniesz.
 8. Ufaj…
  Daj mu czas, bym zrozumiał, czego od niego oczekujesz.Ufaj mu, to dla niego bardzo istotne.Postaraj się nie gniewać na niego długo.
 9. Nie lekceważ…
  Staraj się opiekować nim, gdy będzie stary, ponieważ Ty też kiedyś się zestarzejesz. Bądź z nim w trudnych chwilach. Nigdy nie mów „Nie mogę na to patrzeć” albo „Niech mnie przy tym nie będzie”.
 10. Nie karz niesłusznie…
  Zanim skarcisz go za to, że jest leniwy albo nie chcę wykonywać twoich poleceń, zastanów się jaka może być tego przyczyna. Być może nie dostaje właściwego pożywienia lub może za długo przebywa na słońcu albo może jego serce starzeje się i słabnie. Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa w łazience, kuchni ani innym tego typu miejscu, jeśli go nie obserwujesz. Najgorszą karą dla naszego pupila jest oddzielenie go od innych.
Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

Zostaw komentarz

82 + = 92

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.