Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Chodzenie przy nodze nie należy do rzeczy łatwych, wymaga dużo konsekwencji i pracy z psem, ale nie należy się tym oczywiście zrażać!

Szkolenie psa z założoną zwykłą obrożą i smyczą rozpoczynamy od nauczenia go chodzenia przy nodze opiekuna. Rodzaj stosowanej obroży zależy od siły fizycznej i cech indywidualnych psa.

Ustawiamy psa po swojej lewej stronie. Lewą ręką chwytamy smycz w okolicy obroży, prawą – w połowie jej długości. Pies powinien iść przy lewej nodze przewodnika, łopatką niemal dotykając jego nogi, z głową zwróconą w stronę przewodnika. To nasz ideał.

Jeżeli pozwolimy psu wyrywać się podczas spacerów na smyczy, z pewnością uzna się on za przewodnika stada i nie będzie chciał słuchać poleceń. Natomiast w przypadku nerwowego zachowania psa (kręcenie się, ustawianie skosem lub bokiem) chwytamy lewą ręką smycz tuż przy obroży, co uniemożliwi mu wykonanie, niepożądanych ruchów.

Kiedy pies pociągnie, to stań. Stój tak około 3 sekundy i znów rusz. Tak rób, kiedy pies napnie smycz. Taki spacer potrwa długo, ale będą efekty. Pamiętaj, nie zniechęcaj się, niektórym psom taka nauka zajmuje nawet 5 miesięcy.

Pierwsza metoda:

Aby nauczyć psa chodzenia przy nodze, sadzamy naszego pupila przy nodze i luźno trzymamy smycz. Ruszając z miejsca wydajemy komendę: „równaj”. Jeżeli pies wysunie się do przodu, powtarzamy komendę jednocześnie gwałtownie pociągając za smycz tak, aby pies z powrotem znalazł się przy nodze. Następnie luzjemy smycz i chwalimy psa (tylko słownie, nie dajemy przysmaku).

Druga metoda:

Ustaw się tak, by mieć psa po swojej lewej stronie. W lewą rękę weź psi przysmak, tak żeby znajdował się przed nosem twojego psa. Daj polecenie „równaj” i zrób kilka kroków by sprawdzić, czy pies idzie przy nodze. Powiedz psu „dobry”, gdy będzie szedł dokładnie obok ciebie. Pochwal psa i daj mu smakołyk, gdy tylko okaże choćby odrobinę zrozumienia.

Ćwicz krótko, ale regularnie. Pamiętaj, że może trochę potrwać, zanim pies nauczy się iść za jedzeniem.

Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

Zostaw komentarz

4 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.