Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Jak nauczyć psa komend

Jak nauczyć psa komend „nie rusz” i „oddaj”

Komenda „nie rusz” jest bardzo istotna i uczymy jej nie tylko ze względu na nasze widzimisię, ale także w celu dbania o bezpieczeństwo naszego pupila.

Przydaje ona się na spacerach, zwłaszcza gdy młody pies chce wszystkiego spróbować, najczęściej sprawdzając czy znaleziony przedmiot nadaje się do jedzenia. Zbiera więc najróżniejsze śmieci, począwszy od papierków, przez gumy do żucia i na najróżniejszych odpadkach kończąc. Może się to odbić negatywnie na zdrowiu zwierzęcia.

  1. Zaczynamy od próby szkolenia pozytywnego, które zazwyczaj działa doskonale. W tym przypadku osiągamy cel, odwracając uwagę psa od niepożądanej czynności i w razie odpowiedniej reakcji, nagradzamy go.
  2. W momencie gdy pies „upoluje” kolejny śmieć, wołamy go wesoło i pokazujemy zabawkę lub smakołyk. Jeśli pies pozostawia swój śmieć i podbiega do nas, chwalimy go i w nagrodę podajemy smakołyk lub rzucamy zabawkę. Zazwyczaj metoda ta sprawdza się doskonale.
  3. Jeśli jednak nasz pies jest bardzo oporny na takie łagodne metody szkolenia, będziemy musieli zastosować mocniejsze argumenty. W tym celu zaopatrzmy się w lekki łańcuszek treningowy. Gdy pies zajmuje się jakimś odpadkiem, mówimy komendę „nie rusz” i rzucamy w niego łańcuszkiem, co go zdezorientuje i zmusi do przerwania jego pasjonującego zajęcia. Możemy oczekiwać, że następnym razem, gdy pies usłyszy „nie rusz” odejdzie od zdobyczy.
  4. Gdy jednak pies zdąży już podnieść jakiś niepożądany przedmiot, musimy umieć nakłonić go do jego wyplucia. W tym celu znów przyda nam się jakaś zachęta i odwrócenie uwagi. W czasie, gdy nasz pies ma w pyszczku coś, czego nie powinno tam być, mówimy komendę „oddaj” i podkładamy rękę pod pysk, drugą ręką pokazując psu zabawkę (najlepiej piszczącą) i zachęcając nią do zabawy. Piesek najprawdopodobniej ulegnie pokusie, wypluje to, co miał w pysku i ruszy do zabawki. Należy go wtedy pochwalić i w nagrodę pobawić się z nim.
  5. Jeśli problemem jest kradzież różnych przedmiotów w domu, możemy postąpić nieco inaczej. Gdy podczas pierwszych kilku kradzieży zaczynamy gonić szczeniaka, żeby odebrać mu łup, szybko się on nauczy, że kradzież=zabawa i będzie prowokował nas do niej jak najczęściej.
  6. Jeśli następnym razem zauważymy, że szczeniak coś ukradł, nie reagujmy na to, prawdopodobnie pies będzie się koło nas kręcił, uciekał i prowokował nas do gonienia. Najprawdopodobniej, jeśli nie doczeka się oczekiwanej reakcji, znudzi się tą zabawą i pozostawi łup, aby zająć się czym innym. Dopiero wtedy podchodzimy do niego i okazujemy zainteresowanie.

 

Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

Zostaw komentarz

77 + = 81

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.