Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Komenda siad

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

Nie zaczynaj treningu gdy twój pies jest śpiący lub w złym humorze. Najlepszą porą będzie czas po spacerze tuż przed posiłkiem. Trenuj go w wybranym miejscu przez 2-5 minut. Młody pies dłużej nie będzie umiał skupić uwagi na komendzie. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie.

Kilka słów o nagrodzie.

Przygotuj przekąski. Powinny one być malutkie, więc połam je na małe kawałeczki. Nie potrzeba wielkich przysmaków podawanych w ramach wynagrodzenia. Mają one mieć charakter  symboliczny. Możesz przygotować różne smaki. Nie zapominaj o ich przechowywaniu w lodówce, pomiędzy kolejnymi „lekcjami”. Do magazynowania smakołyków polecam torbę, plecak teczkę.

Najważniejsze ćwiczenia!

Wyjmij z owej torby jeden lub dwa kawałki, torbę odstaw na stół. Pokaż psu jego łakocie, daj mu je powąchać, ale nie pozwól mu wyrwać ci je z ręki. Przytrzymaj przysmak tuż nad głową psa, tak, aby mógł go widzieć i czuć jego zapach. Samoczynnie będzie on go chciał dostać i będzie opuszczał tylną część tułowia do siadu. Gdy już będzie prawie w siedzącej pozycji, powiedz mu siad, gdy to uczyni daj mu przysmak i bardzo go pochwal, że ładnie usiadł itd.

Jeżeli chcesz, aby pies nauczył się także reagować na znak dawany dłonią mówiąc siad pokaż to również dłonią. Ręczny znak do siadu jest to otwarta dłoń ze złączonymi palcami wyciągnięta do przodu i na znak siad, opuszczasz ją delikatnie w dół. Na początku wykonuj wyraźny ruch dłonią w dół, aby pies łatwo mógł rozpoznać, co pokazujesz.

Ćwicz z psem powyższą czynność kilka razy. Pokazuj psu nagrodę i mów „siad” równocześnie pokazując dłonią. Jeżeli widzisz, że pies pozytywnie reaguje na polecenie, spróbuj jedynie pokazywać przysmak, ale nie trzymaj go tuż nad głową psa i powtarzaj komendę „siad”.

Co w kolejnych dniach?

Następnego dnia zacznij trening z pokazanym przysmakiem, jeżeli nie reaguje, przysuń go do jego głowy, ale jedynie raz czy dwa, potem kontynuuj bez przybliżania przysmaku. Gdy twój pupil zapozna się z komendą „siad” spróbuj polecić jej wykonanie, nie dając przysmaku za każdym razem. Za to wynagradzaj go pochwałami i uśmiechem.

Po kilku dniach ćwiczeń, Twój pies powinien poprawnie reagować na komendę „siad”, za którą dostanie jedynie pochwałę i Twój entuzjazm. Okazjonalnie podawaj przysmak, to pomaga psu wykonywać komendy, gdyż za którymś razem wie, że dostanie nagrodę.

 

Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

Zostaw komentarz

17 − = 14

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.