Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Komenda - Nie rusz - Nie wolno

Komenda – Nie rusz / Nie wolno

Bierzemy do ręki smakołyk i zamykamy go w dłoni tak, aby pies nie był w stanie go wydostać, ale mógł go powąchać. Obniżamy rękę do poziomu psa i pokazujemy, że mamy smakołyk, nic nie mówiąc. Pies będzie się starał wydostać smakołyk z naszej ręki, może drapać, szturchać nosem, starać się go wyszarpnąć itp. Jeżeli nas gryzie lub dotkliwie drapie, podnosimy na chwile rękę wyżej, potem znowu opuszczamy, bez słowa. Po chwili pies zrozumie, że jego usiłowania są bezskuteczne i zrezygnuje. Czekamy na ten moment rezygnacji i natychmiast klikamy. Otwieramy po kliknięciu dłoń i pozwalamy psu wziąć smakołyk.

Powtarzamy to kilka razy. Wkrótce pies zacznie się nieco cofać od smakołyka ukrytego w naszym ręku. Kiedy robi to regularnie, dodajemy komendę „nie rusz”. Mówimy „nie rusz”, gdy podstawiamy mu dłoń z ukrytym smakołykiem. Wypowiadamy komendę zwykłym głosem, spokojnie, bez żadnej groźby w głosie. Nie chcemy odstraszyć psa od smakołyka naszym głosem, tylko powiedzieć mu, że smakołyk jest niedostępny. Zwykła informacja, wypowiedziana zwykłym głosem.

W następnym etapie nauki otwieramy nieco dłoń i dajemy komendę „nie rusz”. Jeśli pies ruszy w stronę smakołyka, natychmiast zamykamy dłoń. Powtarzamy to tak długo, aż pies nie będzie miał najmniejszego zamiaru podejść do smakołyka leżącego na naszej otwartej dłoni. Jedyną korektą jest zamknięcie smakołyka w dłoni. Nie mówimy nic do psa, nie powtarzamy komendy. Dajemy mu zdobyć doświadczenie, że pozornie łatwo dostępny smakołyk wcale nie jest dostępny, o czym pies się musi sam przekonać.

Następnie kładziemy smakołyk na podłodze, zakrywając go dłonią, potem nieco odkrywając, potem całkiem odkryty. Klikamy za odsunięcie się od smakołyka lub za zostawienie go w spokoju. Musimy być przygotowani, aby w razie potrzeby szybko przykryć smakołyk (np. stopą). Nie dajemy psu nigdy okazji na zdobycie smakołyka „na własną łapę”. Teraz zaczynamy podawać psu nagrodę z ręki, zamiast leżącego na podłodze smakołyka. Nagroda z ręki powinna być bardziej atrakcyjna niż smakołyk na podłodze.

W jakich miejscach wykonywać ćwiczenia?

Ćwiczymy w różnych miejscach i okolicznościach. Kładziemy smakołyk na krześle obok nas, na niskim stoliku, w każdym pomieszczeniu w domu, potem także na dworze. W domu możemy celowo zrzucić coś mało jadalnego ze stołu (np. obierki od ziemniaków, jeżeli pies tego nie zje, skórkę z pomarańczy itp.). Mówimy „nie rusz”. Jeżeli pies zostawi, klikamy i nagradzamy sowicie. Jeżeli nie zostawi, to po wzięciu do pyska zorientuje się, że zrobił kiepski wybór. Nagrodę możemy z wielkim ceremonialnym mlaskaniem zjeść sami na oczach psa. Nic do niego nie mówimy, ale upewniamy się, że widzi, co jemy i co stracił. Następnym razem będzie bardziej chętny do usłuchania komendy.

Jeżeli pies odwraca głowę od pokusy, nie znaczy to, że jej nie zauważył! Zauważył bardzo dobrze, ale celowo nie patrzy, żeby się nie skusić. Jest to warte dobrej nagrody!

Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

1 komentarz

  1. Maja

    Dzięki bo nie mogłam na uczyć mojej suni komendy nie rusz🐾😘

Zostaw komentarz

8 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.