Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Nauka zatrzymywania oraz zmiany kierunku marszu

Nauka zatrzymywania oraz zmiany kierunku marszu

Przystąpmy do nauki stania naszego ulubieńca. Nowy element zaczynamy od podania komendy “naprzód” i marszu z psem w podanym kierunku. Po przejściu kilkunastu metrów podajemy rozkaz “stój” i zatrzymujemy się. Po kilku sekundach ponownie ruszamy po komendzie “naprzód”, a w trakcie marszu rozkazem “równaj” kontrolujemy prawidłową pozycję psa przy nodze. Nauka stania jest więc ściśle związana z prowadzoną nauką chodzenia psa na smyczy przy nodze. W początkowym jej okresie najważniejszym elementem jest sam fakt zatrzymania się psa niezależnie od przyjętej przez niego postawy.

Powoli zaczynamy zwracać uwagę na postawę psa po komendzie “stój”. Prawidłowa, którą przyjmuje w zasadzie dopiero po kilkudniowym treningu, wygląda następująco:

pies stoi z lewej strony opiekuna zwrócony w kierunku marszu; prawa łopatka psa znajduje się na wysokości lewego kolana przewodnika.

Jeżeli przy zatrzymaniu pies zacznie się kręcić, natychmiast podajemy rozkaz “naprzód”. Czas zatrzymania wydłużać można dopiero wówczas, gdy pies oswoi się z otrzymanym rozkazem.

Teraz zajmiemy się ćwiczeniami polegającymi na zmianie kierunku podczas marszu.

Idąc z psem po linii prostej próbujemy zmienić kierunek w prawo, dokonując zwrotu pod kątem prostym pociągając przy tym psa za sobą. Manewr ten jest znacznie prostszy od manewru skrętu w lewo, podczas którego “wchodzimy” na psa nieświadomego naszych planów. Celem odciągnięcia psa w lewo trzymamy smycz bardzo mocno tuż przy obroży, kolanem odpychamy psa, ponownie ustawiając go po swojej lewej stronie i pociągając w nowym kierunku.

Po każdorazowym skręcie (w lewo lub prawo) kontynuujemy marsz po prostej. Opisane elementy ćwiczymy na przemian bez odrywania od siebie w taki sposób, że idąc z psem uczymy go prawidłowego chodzenia przy nodze włączając w to: stanie oraz zmiany kierunku marszu.

Powyższe czynności powtarzamy około jednej godziny. Podane wyżej ćwiczenia można również wykonywać w biegu. Dobrze jest też stosować arytmię marszu i biegu, co znacznie przyspiesza naukę.

Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

Zostaw komentarz

7 + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.