Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Oddawanie aportu na komendę - daj

Oddawanie aportu na komendę „daj”

Oddawania dobrze jest uczyć niezależnie od nauki aportowania, jeżeli nasz pies nosi coś w pysku sam z siebie (np. zabawki).

Wykorzystujemy sytuację, gdy pies trzyma coś w pysku, bierzemy to do ręki (przytrzymujemy tylko, nie ciągnąc), podstawiamy pod nos smakołyk, przesuwając go powoli nieco w górę, w stronę oczu psa – i mówimy „daj”.

Klikamy w momencie, gdy pies puszcza trzymany przedmiot. Jeśli nie jesteśmy w stanie posłużyć się klikerem (jedną rękę mamy zajętą przedmiotem, w drugiej trzymamy smakołyk), stosujemy nasze „słowne kliknięcie”, np. „yes,” i nagradzamy.

Po wielu powtórkach pies będzie spodziewał się smakołyku po komendzie „daj” i chętnie wypuści przedmiot trzymany w pysku na samą komendę.

Czy karcenie to dobra droga nauczania?

Odpowiedź jest oczywista. Nigdy nie należy karcić szczeniaka za noszenie czegoś w pysku. Od początku uczymy go „daj” i w ten sposób zabieramy cenne rzeczy, które psiak gdzieś ściągnął w chwili naszej nieuwagi. W zamian pokazujemy szczenięciu jego zabawkę i bawimy się z nim chwilę, aby uznał zamianę za korzystną.

Karcenie za noszenie czegokolwiek w pysku może zniechęcić szczenię do aportowania w ogóle. Pokazujemy mu tylko, że do tego celu najatrakcyjniejsze są jego zabawki, a jeśli już wziął do pyska coś naszego, to najbardziej opłacalne jest przyniesienie tego do nas.

Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

2 komentarze

  1. Maja

    Super 😍🤩 moja sunia umie sport ale nie umiem,,oddaj”

  2. Maja

    Przepraszam miało być aport

Zostaw komentarz

4 + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.