Pobierz eBooka i zacznij tresurę już dziś

Powody dla których twój pies szczeka

Jest kilka powodów dla których twój pies szczeka. Chcę, abyś wybrał i zdiagnozował przyczynę szczekania! Zapraszam 🙂

 1. Pies próbuje zwrócić na siebie uwagę – chce uzyskać od Ciebie zainteresowanie
 2. Szczeka, aby pokazać, że na tym terenie on jest szefem – np. wchodzi obca osoba na jego teren, więc naturalną reakcją psa jest szczekanie.
 3. Niektóre rasy psów mają szczekanie i wycie zakorzenione w DNA. Tak jak wyżły gonią w lesie lisy, czy sarny tak naturalną potrzebą niektórych ras jest szczekanie i wycie.
 4. Pies szczeka, aby powiadomić członków twojej rodziny o niebezpieczeństwie – mój amstaff jest cichy i spokojny. On nie warczy, ani nie szczeka. Jednak pewnego dnia próbowano mnie napaść i wtedy pies w swojej obronie (oraz przy okazji mojej) zacząć warczeć i szykować się do ataku. Dzięki niemu zachowałem zdrowie i pieniądze.
 5. Pies szczeka na inne zwierzęta. Czasami jakieś zwierze może powodować u psa niewłaściwe zachowanie np. pies szczeka na kota.
 6. Pies może wyć, gdy jest sam, albo jest odizolowany od członków rodziny np. został zamknięty w kojcu na zewnątrz.
 7. Kiedy pies zostaje uwięziony np. zaczepisz psa o smycz i przywiążesz go do drzewa.
 8. Bardzo ważna przyczyna: Wycie i szczekanie sprawia psu frajdę!
 9. Pies może warczeć, lub szczekać, aby wyrazić dominację – czasami pies próbuje w taki sposób pokazać swoją pozycję alpha w stadzie.
 10. Pies szczeka, lub wyje ponieważ nieświadomie pochwaliłeś takie zachowanie w przeszłości i nałożyłeś na niego kotwicę w postaci „szczekanie -> pochwała”
 11. Pies szczeka i kopie, gdy mu się nudzi.
 12. Pies szczeka, gdy w przeszłości nie miał styczności z innymi zwierzętami i nie jest dobrze socjalizowany.
 13. Pies bywa uciążliwy, gdy chce twojej uwagi.

Często właściciel psa powtarza „on szczeka bez powodu”, w rzeczywistości pies ma powód. Pamiętaj o tym, że twój ukochany pies ma znacznie bardziej wyostrzony słuch, węch, wzrok niż Ty. Dlatego możesz nie zauważyć bodźca, który wywołuje i prowokuje u psa szczekanie.

Kiedy mamy wymienione przyczyny szczekania i wycia możemy przystąpić do eliminacji problemów. Pies uczy się podobnie jak małe dzieci. Kiedy pozwolisz psu na dziwne zachowania, wtedy pojawiają się problemy. Ja uwielbiam rasy potencjalnie niebezpieczne, bo przy odpowiednim prowadzeniu są bardziej bezpieczne niż jork. Moja córka wkłada ręce mojemu „mordercy” do pyska, a pies w ramach obrony ucieka. Wszystko zależy od zachowania. Nie ma psów złych, ale są źle prowadzone. Podobnie jak dzieci.

Wielu właścicieli nawet nie wie, że popełnia błąd w prowadzeniu zwierzaka. Wyobraź sobie sytuację, że pies szczeka. Właściciel, aby mieć święty spokój woła psa, głaszcze, aby wyciszyć psa. Z kolei w głowie zwierzaka właściciel daje mu pochwałę, więc później pies znów wyje i szczeka, gdy chce uzyskać uwagę.

Cały artykuł opisany jest w poradniku!
Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka: „Sam Wytresuj Psa”

Zostaw komentarz

53 − = 43

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.